Zpět k ERASMUS+

Stáž Portsmouth 2017

Na stáž jsme vyrazili z autobusového nádraží v Brně, odkud jsme jeli autobusem do Prahy, kde jsme přestoupili na autobus směr Londýn. Z Londýna jsme pak jeli vlakem do Portsmouthu, kde už na nás čekala zástupkyně zprostředkovávací agentury Gayani, která nás vřele přivítala. Potom už si nás vyzvedly rodiny. V rodinách jsme až na pár výjimek bydleli každý sám, případně s jinými studenty ze zahraničí.
Z naší sedmnáctičlenné skupiny jsme se spolužákem byli dva z oboru mechanik elektrotechnik. Pracovali jsme ve firmě zabývající se sestavováním elektronických zařízení. Kolektiv ve firmě byl velmi přátelský a zaměstnanci firmy byli ochotní nám vše vysvětlit nebo s něčím poradit. Pracovní prostředí bylo čisté, příjemné a moderní. Během měsíce jsme si ve firmě vyzkoušeli všechny možné práce a byli jsme seznámeni s tím, jak firma funguje. Práce mě bavila, zlepšil jsem se při ní v mnoha dovednostech a získal nové zkušenosti. Poslední den v práci jsme obdrželi reference a dostali možnost v případě zájmu jít po ukončení studia do firmy pracovat.
O víkendech jsme celá skupina s paní učitelkou Myslíkovou navštěvovali různé památky a poznávali místní kulturu. Například jsme se vydali na celodenní výlet do Londýna, kde jsme viděli spoustu zajímavých památek, projeli se na Londýnském oku, výletní lodí se dopravili do Greenwichského parku a londýnským metrem pak na Trafalgarské náměstí, kde jsme měli rozchod. Jiný den jsme navštívili ostrov Isle of Wight, na který jsme se dopravili vznášedlem z Portsmouthu a následně jsme vyjeli doubledeckrem s otevřeneou střechou až na vrchol ostrova, kde nás čekal nádherný výhled na moře. Mimo jiné jsme navštívili i města Winchester a Arundel. Zkrátka jsme měli o zábavu postaráno.
Myslím si, že stáž pro nás všechny byla obrovským přínosem, ať už jde o zkušenost s pobytem v zahraničí, nebo nové dovednosti získané prací. Mimo to byla stáž výbornou příležitostí si procvičit angličtinu v každodenním životě mezi rodilými mluvčími. Jsem rád, že jsem se této stáže mohl zúčastnit. Na zážitky, které jsem při pobytu získal, budu vzpomínat až do konce života.

František Kurtin ME3B