Zpět k ERASMUS+

Stáž Portsmouth 2017

Na začátku školního roku jsme se rozhodli, že se přihlásíme do projektu Erasmus + a zkusíme štěstí, jestli zrovna my budeme vybráni. Tímto rozhodnutím jsme začali navštěvovat kurz, který vedla paní učitelka Myslíková. Ta si pro nás připravovala nejen témata zaměřená na náš ekonomický obor, ale stihli jsme probrat témata od dopravy až po jídlo. Kurz byl dvakrát týdně většinou na 7 hodinu ranní a trval zhruba od října do konce února, kdy bylo konečně vybráno těch 17 šťastných, kteří pojedou, a my jsme byli mezi nimi.
Tím pro nás začal poslední měsíc, kdy jsme s nadšením ale také obavami začali vyzvídat o všech podrobnostech, co nás čekají a připravovali se na cestu. Potom konečně přišel očekávaný den. Všichni účastníci jsme se sešli u autobusu naproti hotelu Grand a vyrazili jsme na dlouhou cestu autobusem do Londýna. Cestu jsme si zkrátili filmy, různými hrami, ale konečně také tím zaslouženým spánkem, po těch několika měsících vstávání na 7. Přes tohle všechno byla však cesta náročná a všichni jsme byli rádi, když jsme dorazili na Londýnské nádraží.
Odtud jsme už vyrazili vlakem do Portsmouth, kde jsme se měli setkat s našimi náhradími rodinami. Myslím, že v tento moment jsme už skoro všichni začali být trochu nervózní, jak to všechno zvládneme. Nakonec jsme to všichni zvládli, někteří měli kvůli dovoleným pár přesunů v rodinách, ale nakonec byli všichni spokojeni.
Po zabydlení a prozkoumání našeho okolí přišla další výzva, naše práce. Stáž jsme začali v pátek, hned druhy den po příjezdu, ale seznámení nakonec proběhlo v pořádku a my se pustili do zadaných úkolů a do zlepšování našich jazykových schopností. My jediné holky z celé skupiny jsme pracovali v různých pobočkách známého charitativního obchodu British Heart Foundation. Během stáže jsme plnili jednotky výsledků učení a kromě toho jsme dělali další úkony podle potřeb firem: někdy jsme pomáhaly na pokladně, někdy jsme štítkovali zboží a někdy jsme jen pomáhali s výběrem zákazníkům.
Když přišlo na volný čas, ani jsme se nestihli nudit, čas po práci jsme trávili se svými kamarády a víkendy jsme měli nabyté výlety plných zážitků. Navštívili jsme největší památky v Portsmouth, zajeli jsme si do Londýna, Winchestru, na hrad Arundel nebo jsme si zajeli na ostrov Wight, který se nám opravdu líbil.
Když už jsme si pomalu zvykli na nový režim, na práci a na lidi, které jsme denně potkávali, začala se naše stáž blížit ke svému konci. Na jednu stranu jsme se těšili domů na své blízké, na druhou se nám však z Portsmouth vůbec nechtělo. Nakonec stejně přišel den odjezdu. V práci jsme poděkovali za nabyté zkušenosti a v rodinách za čas a péči, kterou o nás projevili.
Cesta zpět byla stejná jako cesta tam, brzy ráno jsme se s těžkými kufry vydali vlakem do Londýna a odtud jsme vyrazili na tu dlouhou cestu domů autobusem.

Anna Folková EPO3