Projekt Krokus

Již několikátý podzim se naše střední škola připojuje k celému světu v tiché vzpomínce na jeden a půl milion židovských dětí a několik tisíc dalších dětí, které zemřely během šoa, masakru, velké nespravedlnosti, tedy holocaustu.

Prostřednictvím Irské nadace pro osvětu holocaustu, Holocaust Education Trust Ireland (HETI), ve spolupráci s Oddělením pro vzdělávání a kulturu Židovského muzea v Praze, jsou do škol rozesílány cibulky žlutých krokusů, v rámci Projektu Krokus. Projekt Krokus nabízí mladým lidem konkrétní možnost, jak si uvědomit důsledky nebezpečných společenských postojů, jako je nenávist, fanatismus a diskriminace.
Žáci třídy EPO4 vysadili v areálu školy krokusy v době, kdy uplynul měsíc od letošního říjnového útoku na Izrael. Naše vzpomínka tedy náleží i těmto izraelským dětem, a všem dětem na různých stranách konfliktu, které nedostaly příležitost vyrůst a vyjádřit své myšlenky, které by mohly posunout národy blíže k harmonickému soužití.
Vykvetení krokusů očekáváme kolem Mezinárodního dne památky obětí holocaustu (27. ledna). A proč žlutý krokus? Kromě stejné barvy, kterou měla Davidova hvězda na šatech Židů pod nacistickou vládou, má žlutá barva i jiný význam. Žlutý krokus je symbolem mládí a veselosti, jeho vůně má v lidech probouzet lásku. S příchodem jara cítíme obnovu, pučící květy v nás evokují naději a víru, snad i potvrzení toho, že každá generace bude s lidským životem zacházet lépe a lépe…

Mgr. Dagmar Vránová