Předvýjezdové setkání účastníků a koordinátorů Erasmus+ Praha 2024

Od úterý 19. 3. do pátku 22. 3. se v Praze v hotelu Occidental uskutečnilo předvýjezdové setkání účastníků a koordinátorů programu Erasmus+. Setkání bylo určeno hlavně pro studenty, kteří vyjíždí na Erasmus poprvé, ale i pro zkušené koordinátory. V úterý jsme vyjeli my žáci Střední školy technické a ekonomické, Olomoucká v Brně, Bang Pham z STR3 a Natálie Kočáříková z EPO3A s paní učitelkou Olgou Myslíkovou. Cesta vlakem a metrem do hotelu probíhala bez problémů.

Byli jsme ubytováni v pokojích po 2 se spolubydlícími z cizích škol nejen z Česka, ale i ze Slovenska. Po ubytování jsme se vrhli na hotelovou večeři v podobě švédského stolu. Po vydatném jídle nastala první společná aktivita, Česko-slovenský večer. Jednotliví účastníci měli za úkol přivézt specialitu nebo symbol jejich kraje. Jako správní Moraváci jsme reprezentovali náš kraj vínem, Strážnickými brambůrkami, znojemskými okurkami, uzeným a sýrem. Měli jsme příležitost poznat několik dalších specialit z ostatních oblastí, např. čokoládu značky Figaro z Bratislavy, tatranský čaj z Tater a limonádu Zon z Třebíče. Večer byl plný výměny kultur a přátelské atmosféry. Poté následovalo sbližování s ostatními účastníky setkání, např. ze Stredné zdravotnícké školy Strečnianska v Bratislavě, Střední školy designu v Prostějově nebo Hotelové školy v Teplicích.
Další den začal prezentací o programu Erasmus+ a Evropském roku dovedností. V ní jsme vyhráli čokoládu za druhé místo v Kahootu zaměřeném na dané téma. Ve 2 skupinkách jsme pak absolvovali workshopy zaměřené na to, co nás může na stážích čekat, jako např. kulturní šok nebo ztracení se v cizím prostředí.
Pro koordinátory byly každý den připraveny jejich workshopy pro sdílení zkušeností a příkladů dobré praxe s řízením projektů, plnění Plánu Erasmus, digitalizací v projektech atd.
Po workshopech jsme měli diskusi s absolventy Erasmu. Ti s námi sdíleli své dobré i špatné zkušenosti. To nás ujistilo, že se není čeho bát a že se můžeme na naše stáže jen těšit. Následně jsme si vychutnali večeři na lodi. Poté jsme využili volný čas k dalšímu prohlubování vztahů s ostatními studenty.
Ve čtvrtek nás čekaly další workshopy, ale hlavním programem byla bojová hra, ve které jsme měli luštit hádanky, které nás naváděly na známá místa v Praze. Zapeklité hádanky nás nakonec navedly do restaurace v centru Prahy, kde jsme si užili zasloužené jídlo.
Poslední den nás čekala přednáška o dalších příležitostech v mezinárodním vzdělávání. Dozvěděli jsme se o programech jako Euroučeň, Výměna mládeže nebo Youth festival. Mnoho z nás se dozvědělo o programech a akcích, na kterých nesmíme chybět. Po prezentaci následovalo krátké vyhodnocení celého setkání a rozloučení.
Celé jsme si to užili, ať už kvůli bohatému programu nebo volnému času strávenému s novými přáteli. Rovněž můžeme říct, že setkání pomohlo překonat obavy z výjezdu a už se moc těšíme na stáže v Dublinu a spoustu dobrodružství na Smaragdovém ostrově.