Exkurze Praha

Ve dnech 23.–25. října 2023 třídy ME4A, ME4B, ME4C a IT4A navštívily v rámci poznávací exkurze Prahu. Jako správní maturanti museli poznat nejznámější a nejnavštěvovanější památky našeho stověžatého hlavního města.

Žáci cestovali dvoupatrovým autobusem přímo na Letiště Václava Havla. Prohlídku jednotlivých terminálů, okruhů a částí letiště žáci velmi ocenili. Erudovaný průvodce podal odborný výklad o celkovém provozu, nejzajímavější však byly prohlídky hangárů, kde žáci mohli vidět jednotlivá dopravní letadla zblízka a pozorovat mechaniky při práci na opravách a rekonstrukcích letadel. Studenti si ve výcvikovém centru dokonce prohlédli letecký trenažer a kokpit letadla, vyzkoušeli i nouzové opuštění letadla po křídle. Je pravdou, že odmaturovat a nepoznat hlavní město to by byl nedostatek ve vzdělání.
Ubytováni jsme byli v hotelu Czech Inn ve čtvrti Vinohrady. Zde si žáci procvičili angličtinu, protože personálu hotelu byl český jazyk velmi vzdálený a hovořil pouze anglicky.
Ve večerních hodinách jsme se všichni přemístili do Divadla na Vinohradech, kde se hrála komedie Lakomec. Nastudování hry bylo pojato velmi netradičně, moderně, reakce žáků byly rozporuplné, ale nakonec se všichni shodli na tom, že to byl velký a neopakovatelný kulturní zážitek.
Nezklamala ani další tradiční místa, zejména působivá byla návštěva Svatovítské katedrály, exteriérů a interiérů Pražského hradu, Zlaté uličky a procházka Malou Stranou. Královská cestaKarlův most a Staroměstská radnice byly krásným zakončením prohlídky historické části Prahy. Návštěva Židovského muzea a synagogy byla obohacena o přednášku o židovských autorech a byla poslední tečkou za krásně prožitým dnem.
Poslední den se studenti vydali na prohlídku Národního technického muzea, kde si s průvodcem prohlédli staré automobily, letadla a jiné historické technické exponáty. Třídenní exkurze byla ukončena návštěvou Vyšehradu, konkrétně hradeb, odkud dle starých pověstí skočil slavný kůň Šemík s Horymírem do řeky Vltavy, a vyšehradského hřbitova, kde jsou pochováni slavní čeští velikáni.
Počasí nám přálo a dovolím si za všechny konstatovat, že se pobyt v Praze vydařil a studenti si odnesli spoustu nových, hlubokých a trvalých zážitků. Věříme, že příští návštěva Prahy bude stejně úspěšná jako ta letošní.