5. NEJLEPŠÍ CNC FRÉZAŘ v ČR za rok 2021 je z OLOMOUCKÉ!

Asi takto by šlo ve zkratce vystihnout historicky první finálové klání soutěže Skills Czech republic aneb hledáme Mistra České republiky v CNC frézování. Žák naší školy, Dominik Šalomon, se během roku 2021 probojoval skrze kvalifikační kolo do finále, kde se poměřil se spolubojovníky ve velice komplexním zadání.

Pro soutěžící začínala soutěž již od pondělí, kdy měli dva dny na seznámení se se stroji, které pro potřebu soutěže zajistila společnost DMG Mori, soutěž probíhala v jejich showroomu v Brně. Nástroje, potřebné k obrábění zajistila firma Domer-Pramet a software SolidCAM zajistila firma SolidVision.

Soutěžní zadání bylo na oba dva dny v základu stejné – soutěžící obdrželi výrobní výkres a model obrobku a s využitím SolidCAMu měli vytvořit výrobní program, pomocí kterého následně na stroji obráběli dílce, které byly celkově dva (každý den jiný). Cílem bylo včas dílec vyrobit v požadovaných tolerancích. Přeměření dílců na místě zajistila firma Renishaw, jakožto další významný a důležitý partner celé soutěže. K měření byl použit přístroj Equator. Soutěžící netížily pouze přísné výrobní tolerance, ale také čas, který byl každému přidělen dle rozlosování tak, aby bylo možné se prostřídat na strojích.

Celá soutěž je v České republice naprosto unikátní, velice komplexní a již během soutěže se dovednosti a znalosti všech soutěžících kvalitativně posunuly.

Výhledově se bude naše škola snažit zapojit se i do dalších skills a to CNC soustružení a robotika a v budoucnu snad uvidíme naše absolventi na mezinárodních soutěžích EuroSkills a Worldskills jako soutěžící reprezentanty České republiky.

Zároveň děkujeme organizaci Skills Czech republic, z.ú. a všem firmám a dalším subjektům, které umožnili realizaci celé soutěže.

K výsledku GRATULUJEME!