Stáž Bratislava 2021

Ve dnech 12. až 25. 9.  2021 se desítka našich studentů zúčastnila stáže v rámci programu Erasmus+ v Bratislavě. I když akce proběhla v době pandemie Covidu-19, nebyla touto skutečností prakticky nijak ovlivněna. Cesta do Bratislavy vlakem byla pohodlná a rychlá. Najít hotel „Remy“, kde bylo objednáno ubytování, také nedalo mnoho práce. Hotel byl jediné místo po dobu celé stáže, kde bylo nutné prokázat se očkovacím certifikátem nebo dokladem o bezinfekčnosti. Samozřejmostí bylo nošení respirátorů ve společných prostorách hotelu, v prostředcích veřejné dopravy, v prostorách partnerské školy a v obchodech. Jiná omezení ohledně „covidové“ pandemie jsme nezaznamenali. Partnerská škola zajistila pracovní stáž našich studentů v několika firmách v Bratislavě a okolí, a dokonce první den pobytu zajistila dopravu pro několik studentů do firem. Počáteční tři dny nás (a hlavně obyvatele Bratislavy) potrápily dopravní omezení a uzávěry související s probíhající návštěvou papeže na Slovensku. Stáž probíhala ve firmách zaměřených na strojírenskou výrobu a servis dopravních prostředků. Studenti pracovali v oblasti zpracování kovů strojním i ručním způsobem a v oblasti servisu a oprav strojírenských zařízení.

Během pobytu na Slovensku jsme navštívili historické centrum Bratislavy, Bratislavský hrad a jeho nově zrekonstruované zahrady. O víkendu jsme podnikli výlet lodí po Dunaji na zříceninu hradu Děvín, kde jsme navštívili muzeum pojednávající o historii okolního území a kde bylo vystaveno velké množství archeologických nálezů.

Na závěr pobytu jsme navštívili partnerskou školu, seznámili jsme se z jejími odbornými učebnami a dílnami a v laboratořích si vyzkoušeli různorodé úkoly v hydraulice, pneumatice a automatizaci. Odborné učebny mají podobné vybavení jako odborné učebny na naší škole, jsou ovšem projektované pro menší počet studentů a pro menší okruh používaných technologií. Dílenské vybavení reflektuje zaměření školy především na teoretickou výuku a není srovnatelné s vybavením našich školních dílen.

Studenti byli velmi spokojeni s ubytováním a stravováním, které probíhalo částečně v hotelu a částečně v blízké restauraci.

Zpáteční cesta z Bratislavy do Brna proběhla opět bezproblémově a pohodlně vlakem.

Prezentace

Ing. Petr Cupák, Ph.D. (koordinátor aktivity a doprovodní osoba)