SŠTE OLOMOUCKÁ


STŘEDNÍ ŠKOLA TECHNICKÁ A EKONOMICKÁ BRNO, OLOMOUCKÁ, PŘÍSPĚVKOVÁ ORGANIZACE

REPORTÁŽ – ERASMUS – DUBLIN ČERVENEC AŽ SRPEN 2021

Do Dublinu, který je hlavním městem Irska, jsme jeli v jedenáctičlenné skupině studentů společně s paní Olgou Myslíkovou, za podpory projektu Evropské unie ERASMUS+, agentury Internsplus a naší Střední školy technické a ekonomické v Brně. Vyráželi jsme brzy ráno z autobusového nádraží GRAND, odkud jsme následně jeli mikrobusem do Vídně, kde na nás čekalo letadlo do Dublinu. I přes všechen stres cesta proběhla bez problémů, a ještě ten den jsme se díky tomu mohli seznámit s přátelskými rodinami, ve kterých jsme následně trávili celý měsíc.

V rodinách jsme bývali nejčastěji po dvou studentech. Vařily nám chutné večeře a ráno nám přichystávaly snídaně. Díky nim jsme se více seznámili s irským způsobem života, jejich historií i mentalitou.

Hned další dny po příjezdu jsme začali pracovat ve firmách, které byly nejblíže k oborům, které studujeme na naší škole v Česku. Byli jsme ze začátku nervózní, ale setkávali jsme se s milým a chápavým přístupem. Například v mé práci mě uklidňovali větou „anglicky umíš lépe než my česky, opravdu se nemusíš bát, že bychom tě kvůli tomu soudili.“ V práci jsme získali nové zkušenosti, seznámili se s novými lidmi a zlepšili se v jak psané, tak i v mluvené angličtině. Každým problémem, který jsme dokázali vyřešit, se nám zvyšovalo sebevědomí, a zároveň jsme byli jistější v tom, co děláme.

Kromě práce a odpočinku v rodinách jsme každý víkend navštěvovali různé památky, muzea a zajímavá místa. Některá byla přímo v srdci Dublinu – například muzeum Dublinia, díky kterému jsme zjistili spoustou věcí o vikinzích, Best of Muzeum, které nám zprostředkovalo bližší náhled do života irských imigrantů anebo Guinness, kde jsme mohli ochutnat tradiční irské pivo a nahlédnout na jeho historii i výrobu. Ke konci stáže jsme navštívili obrovskou dublinskou ZOO, která chová spoustu chráněných druhů zvířat a rozkládá se ve Phoenix parku, ve kterém od 17. století můžete potkat volně žijící divoké daňky. Absolvovali jsme však i vzdálenější výlety, například jsme vystoupali na velkolepé útesy Cliffs of Moher nebo zajímavý skalní útvar Giant’s Causeway, alias „obrovy schody“ v Severním Irsku. Cestou na zpět ze Severního Irska jsme nevynechali ani návštěvu Belfastu.

Velké dík za klidný průběh Erasmu patří paní učitelce Myslíkové, která zajišťovala veškerou komunikaci mezi námi a agenturou, řešila všechny problémy a starala se o nás jako o vlastní. Kdykoli jsme potřebovali něco vyřešit, byla dnem i nocí na příjmu.

Původně jsme měli minulý rok absolvovat měsíční stáž v Anglii, ale celou situaci zkomplikovala koronavirová pandemie. Když jsme o rok později od paní učitelky zjistili, že přesto vyjedeme, akorát do Irska, byli jsme všichni nadšení. Na tento měsíc nám do konce života zůstane spousta vzpomínek.

Adela Švejdová a Veronika Honková,

účastnici projektu (absolventky školy), 1. skupina, EPO4, šk. rok 2020/2021