Projekt Krokus 2017

krokus2Letošní podzim se naše škola zúčastnila Projektu Krokus, který představuje způsob, jak mladým lidem názorně přiblížit tematiku holocaustu a prohloubit jejich povědomí o nebezpečí rasismu a nesnášenlivosti. Irská nadace pro osvětu holocaustu, Holocaust Education Trust Ireland (HETI), poskytla účastníkům projektu cibulky žlutých krokusů. Ty naši žáci ze třídy EPO4 zasadili na památku jednoho a půl milionu židovských dětí, které zahynuly v holocaustu, jakož i tisíců dalších dětí, které se též staly oběťmi nacistických zvěrstev. Žluté květy krokusů připomínají Davidovu hvězdu, kterou byli Židé nuceni nosit za nacistické nadvlády. Krokusy obvykle rozkvétají koncem ledna a začátkem února, tedy v době kolem Mezinárodního dne památky obětí holocaustu (27. ledna).
Sázíme žluté krokusy, abychom si připomněli děti, které zahynuly v holocaustu. Díky tomu na ně nezapomínáme a jejich památku a příběhy předáváme budoucím generacím. Když krokusy začátkem
jara rozkvetou, krásné květy nám také připomenou, že i po těch nejhrůznějších událostech začíná nový život, a my smíme doufat, že v budoucnu bude líp než dřív. Květiny nám připomínají, že na světě je pořád ještě plno krásy i naděje v budoucnost.
Mgr. Gabriela Šrámková
IMG_0929-1013x760krokusy-zlute