IKAP – Robotika

Dne 30. 5. 2023 jsme v rámci projektu IKAP připravili setkání pro učitele středních škol, zaměřené na robotiku. Celou akci zaštítila firma FANUC Czech s.r.o., která pro potřeby této aktivity zapůjčila další robotickou buňku a rovněž byl přítomen i školitel robotiky z Fanuc akademie.

Jedním z cílů této akce, bylo ukázat začínajícím i pokročilým učitelům, jak si mohou pro výuku programování robotů FANUC, vytvořit za pomocí zdarma dostupných programů a 3D tiskárny, jednoduché a levné doplňky. Nejdříve si přes webové rozhraní Tinkercad.com vytvořil jednoduchý díl – základ, který lze uchytit do gripperu SCHUNK, jež se používá v robotických buňkách dodávaných firmou FANUC. Následně se v programu Fusion 360 udělal stejný díl, jen jinými postupy. Díl vytvořený v programu Fusion 360 si dále učitelé upravovali dle svých požadavků. Další vytvořený díl byla jednoduchá dráha (bludiště), na kterém je možné testovat s žáky například virtuální nanášení lepidla či těsnících hmot do potřebných míst.

Pro učitele byly za pomocí 3D tiskárny vytvořeny a zkompletovány sady na rozšíření robotické buňky, tak, aby bylo možné buňku dále vylepšovat a rozšiřovat univerzálními díly, které je mezi učiteli možno dále sdílet i vylepšovat.

Dle dotázaných učitelů a zástupců firmy FANUC, byla akce hodnocena jako přínosná a zdařilá. V budoucnu počítáme s možností, že by se podobné akce opakovaně konaly alespoň jednou za rok na SŠTE Brno, nebo střídavě na různých školách využívajících podobnou techniku. Děkujeme firmě Fanuc za pomoc s realizací této aktivity.