Exkurze do Mauthausenu a Dingolfingu

rakousko_nemeckoNa závěr školního roku jsme se ve dnech 28. a 29. června vydali na exkurzi do Rakouska a do Německa. Na cestu se vypravili společně žáci z různých tříd a oborů, takže jsme měli možnost se navzájem seznámit a poznat se spolužáky, se kterými se ve škole jen míjíme. V Rakousku jsme navštívili koncentrační tábor v Mauthausenu, prohlédli si celý areál, uctili mrtvé u českého památníku a vystoupali po schodech smrti v lomu, kde věznění pracovali.
Odpoledne jsme vystoupali na horu Kehlstein, kde se nachází pověstné Hitlerovo Orlí hnízdo. Na sluneční terase jsme nastudovali historii této podivuhodné stavby, ale výhledem jsme se mohli pokochat jen během výstupu, protože nahoře jsme se ocitli v mlze a mracích. I tak to byl zážitek nezapomenutelný a byli jsme rádi, že jsme se překonali a více než pětisetmetrové převýšení vystoupali po svých.
Druhý den dopoledne jsme si prohlédli historické centrum Salzburku s rodným domem Wolfganga Amadea Mozarta s jehož jménem je toto město především spjato.
Odpoledne jsme se vydali do Německa za zlatým hřebem našeho výletu, totiž na exkurzi do továrny BMW v Dingolfingu. Zhlédli jsme provoz ve třech výrobních halách na různých stupních automatizace a robotizace. Viděli jsme lisování základních komponent karoserie, zcela automatizovanou přípravu jednotlivých částí karoserie a ve třetí hale montáž jednotlivých částí (např. palubní desky) do téměř hotového automobilu.
Po továrně nás provázeli dva šikovní průvodci – odborníci a od těch jsme byli velmi pochváleni za naše přesné a fundované postřehy.
Perlička na závěr: Když jsme po exkurzi nastupovali před továrnou do autobusu probíhal kolem nás mladý muž ve sportovním úboru. Pozdravil: „Ahoj, kluci. I já jsem byl na střední na exkurzi v tomto výrobním areálu. Teď tu už osm let pracuji.“