Stacionární magnetické pole se s časem nemění.
Trvalé magnety se vyrábí z magneticky tvrdých materiálů, z tzv. feromagnetických látek. Mezi tyto látky patří ocel, kobalt, nikl a jejich slitiny. Magnety mají různý tvar. Všichni jste se již setkali s tyčovým magnetem, s magnetem ve tvaru podkovy a s magnetkou.
Každý magnet má dva póly – severní se značí N (zkratka z anglického slova north) a jižní, který se značí S (zkratka z anglického slova south). Přiblížíme-li k sobě dva magnety souhlasnými póly, budou se odpuzovat. Nesouhlasnými póly se budou magnety přitahovat. Mezi severním a jižním pólem magnetu se nachází netečné pásmo, kterým magnet nepřitahuje okolní ocelové předměty.
Magnetické indukční čáry magnetu mají směr od severního pólu k jižnímu.
Co se stane, jestliže rozbijeme magnet na menší části? Je možné oddělit od sebe oba póly?
Na obrázku jsou dvě stejně vyhlížející tělesa A a B. Které z těchto těles je trvalý magnet?
Mám k dispozici trvalý magnet a dvě stejná tělesa, jedno je vyrobené ze železa a druhé z mědi. Jak poznám, které těleso je vyrobené z mědi?
V roce 1820 publikoval dánský fyzik Hans Christian Oersted souvislost mezi elektrickým proudem a magnetickým polem. Zjistil, že magnetické pole se nachází nejen kolem trvalých magnetů, ale také kolem vodičů, kterými prochází elektrický proud. S výsledky Oerstedova bádání se seznámil André Marie Ampér, který svými experimenty dokázal, že prostřednictvím magnetického pole na sebe vzájemně působí i dva vodiče, kterými protéká elektrický proud.
Magnetické indukční čáry mají tvar soustředných kružnic v rovině kolmé k vodiči. Směr magnetických indukčních čar určíme pomocí Ampérova pravidla pravé ruky.
Naznačíme-li uchopení vodiče do pravé ruky tak, aby palec naznačoval dohodnutý směr elektrického proudu ve vodiči, potom prsty ukazují směr magnetických indukčních čar.
Magnetické pole kolem sebe vytváří i pohybující se nabité částice.
Magnetické indukční čáry mají tvar soustředných kružnic v rovině kolmé na směr rychlosti částice.
Směr magnetických indukčních čar pohybující se kladné částice určíme podle Ampérova pravidla pravé ruky:
Směr magnetických indukčních čar pohybující se záporné částice určíme podle pravidla levé ruky. Palec levé ruky ukazuje směr rychlosti částice, prsty ukazují směr magnetických indukčních čar.
Magnetické pole vytvořené kolem cívky s proudem je stejné jako magnetické pole tyčového magnetu, existuje však i v její dutině.
Magnetické indukční čáry směřují od severního k jižnímu pólu cívky, v dutině cívky jsou indukční čáry navzájem rovnoběžné.
Směr severního pólu cívky určíme podle Ampérova pravidla pravé ruky. Cívku uchopíme do dlaně pravé ruky tak, že prsty ukazují směr průchodu proudu v závitech cívky, palec ukáže směr severního pólu cívky.
Dlouhá válcová cívka s velkým počtem závitů, jejíž průměr je menší než délka cívky, se nazývá solenoid. Jestliže stočíme solenoid do prstence, dostaneme toroid.