I letos, jako po několik posledních let, 21 našich žáků z různých maturitních, učebních a nástavbových oborů se vydalo na stáže do Irska v rámci programu Erasmus+ od 29. května do 29. června 2024. Žáci, plní nadšení a zvědavosti, odcestovali do hlavního města Dublinu, aby zde získali nejen odborné zkušenosti, ale také prožili nezapomenutelné okamžiky v nové zemi, která je známá svou okouzlující zelenou krajinou, bohatou historií a pestrou kulturou.
Žáci třetích ročníků maturitních oborů a druhých ročníků učebních nebo nástavbových oborů (10 žáků oboru EPO, 7 žáků oboru IT, 1 žák oboru ME, 1 žák oboru MS, 1 žák oboru OK, 1 žák DNS) mohli vyjet na stáže díky financování z Výzvy 2023, a to z projektu č. 2023-1-CZ01-KA121-VET-000119988.
Ve školním přípravném kurzu přípravy na stáže zahrnovaly nejen jazykové kurzy v systému OLS, ale také intenzivní seznámení s irskou kulturou, historií a tradicemi. Žáci si rovněž zopakovali odbornou terminologii pro svůj obor a pro práci ve firmě, aby byli plně připraveni na praktické aspekty své stáže.
V Irsku žáci bydleli u hostitelských rodin, což jim umožnilo prožít irský život naplno, poznat místní zvyky a ochutnat tradiční pokrmy, ale i velmi v Irsku oblíbenou curry, kterou v některých rodinách připravovali na různé způsoby velmi často. Každodenní interakce s rodinami obohatily jejich pobyt a pomohly jim lépe porozumět místní kultuře.
Pracovní dny byly plné nových výzev. Účastníci projektu pracovali pět dní v týdnu, sedm až osm hodin denně, ve firmách odpovídajících jejich oborům. Po úvodním školení z bezpečnosti práce a seznámení se s firemními procesy se plně zapojili do pracovního života. Kromě hlavních úkolů se aktivně podíleli na dalších činnostech a získávali tak cenné zkušenosti. Každý žák byl pravidelně hodnocen svým instruktorem a úspěšné splnění všech podmínek ve smlouvě o učení jim zajistilo získání Europassu mobility.
Denní komunikace v angličtině přinesla značné zlepšení jejich jazykových dovedností. Praktické používání jazyka v pracovním i domácím prostředí poskytlo žákům neocenitelnou zkušenost, která jim pomůže v jejich dalším studiu, maturitě nebo i kariéře.
Volný čas o víkendech žáci využívali k objevování krás Dublinu a Irska. Navštěvovali malebné vesničky Howth, Bray nebo Malahide, procházeli se podél úchvatného pobřeží, objevovali muzea, galerie, historické památky v Dublinu. Společně s 3měsíční skupinou absolvovali pěší prohlídky městem s průvodcem, celodenní výlety na Cliffs of Moher a na jeden z Aranských ostrovů Wicklow Mountains a vesnici s klášterem Glendalough (anglicky Walley of Two Lakes), Giants Causeway a okouzlující Carrick-a-Rede Bridge, Cork a legendární Blarney Castle.
Rovněž v místních hospodách v Dublinu a během výletu ochutnávali místní kuchyni, tradiční irská jídla, jako je „full Irish breakfast“ a nápoje jako Irish Tea (Barry’s nebo Lyons černý čaj s mlékem) a pivo Guinness, poznávali bohatou historii a tradice Irska, navazovali přátelství a komunikaci s místními lidmi, což jim poskytlo hlubší vhled do každodenního života v Irsku. A protože se skupina velmi stmelila, prožili žáci velmi hezké zážitky a dobře se bavili.
Přestože irské počasí je pověstné svou proměnlivostí, měli žáci během pobytu štěstí na velmi teplé počasí a krásné slunečné dny, které jim umožnily naplno si užít venkovní aktivity, jako pikniky v parcích a koupání se v Irském moři. Ale aby jim to nebylo líto, zažili žáci i typické irské deštivé počasí, které však neubralo na jejich nadšení pro objevování nových míst.
Na konci stáže proběhlo setkání se zaměstnanci InternsPlus pro zhodnocení stáží a pobytu a předání certifikátů. Následovala poslední společná večeře, procházka Dublinem, focení oblíbených míst a dojemné rozloučení s hostitelskými rodinami.
Celá tato stáž byla pro žáky nejen příležitostí k odbornému růstu, ale také k osobnímu rozvoji. Irsko a jeho hlavní město Dublin se jim nesmazatelně vryly do paměti a mnozí z nich již nyní plánují svůj návrat do této fascinující země.