3měsíční stáže v Irsku – Zkušenosti bez hranic, zážitky na celý život

Po roce i letos se sedm našich žáků z různých maturitních a učebních oborů vydali na stáž do Irska v rámci programu Erasmus+ od 1. května do 31. července 2024. Program ErasmusPro umožnil 4 žákům třetích ročníků maturitních oborů (2 žákyně oboru EPO, 1 žák oboru IT, 1 žák oboru STR), 1 žákovi druhého ročníku nástavbového studia, 1 žákovi druhého ročníku učebního oboru a jednomu absolventu oboru IT účast na stáži díky financování z Výzvy 2023, a to z projektu č. 2023-1-CZ01-KA121-VET-000119988.

Navíc ještě jeden žák oboru DNS v rámci stejného projektu absolvoval 2měsíční stáž a vyjížděl společně s 3měsíční skupinou.

A jaké jsou zkušenosti a zážitky samotných žáků:

Ondřej, obor IT

„V období od 1. května do 31. července 2024 jsem měl tu čest a příležitost se zúčastnit společně s dalšími sedmi žáky prestižního projektu Erasmus+ konaného za podpory Evropské unie. Tříměsíční stáž se konala v malebném prostředí Irska, konkrétně v hlavním městě Dublinu. Zásadní roli v organizaci výjezdu sehrála Střední škola technická a ekonomická v Brně, především paní učitelka Myslíková, která se horlivě starala o přípravné kurzy a nezbytné dokumenty. Pracovní stáž a odpovídající ubytování zajistila dublinská agentura IntensPlus.

Jako žákovi informačních technologií mi byla přidělena firma zabývající se komplexní opravou, servisem a správou počítačů, laptopů, serverů a další elektroniky. Jednalo se o jednu z největších dublinských firem působících právě v tomto odvětví. Díky mým dosavadním zkušenostem mi byly svěřeny úkoly zahrnující správu počítačů, tj. diagnostika problémů a jejich řešení, výměna komponentů, práce s mikroskopem, obnova dat apod. Pracoval jsem ve výborném kolektivu.

Ubytování se nacházelo přibližně patnáct minut od zaměstnání. Běžně jsem využíval městskou dopravu, obvykle autobus 27 nebo 27 b.

Samozřejmě nezůstalo pouze u příchodu a odchodu do práce. Součástí projektu bylo i poznávání kultury a krajiny Irska. Volný čas a víkendy jsme právě věnovali poznávání samotného Dublinu a jeho přilehlých částí. Jmenujme kupříkladu slavnou O’Connell Street, rozlehlý Phoenix Park, malebný St Stephen’s Green apod. Náročnější výlety po Irsku se konaly po příjezdu dalších studentů. Společně jsme navštívili půvabné Cliffs of Moher, dechberoucí Giant Causeway, starobylý Malahide Castle, obdivuhodné EPIC Museum, tajemný pivovar Guinnessu a v neposlední řadě Cork, druhé největší město Irska.

Účast na projektu Erasmus+ pro mě byla nesmírně cenná a obohacující. Program nám poskytl příležitost rozvíjet naši samostatnost, zlepšovat praktické dovednosti a zdokonalovat naše jazykové schopnosti. Kromě toho jsme měli možnost prozkoumat a pochopit jinou kulturu, což je neocenitelný zážitek. Během pobytu jsme také navázali nová přátelství, která doufáme udržíme i do budoucna. Projekt nás také naučil, jak efektivně hospodařit s omezeným finančním rozpočtem, což je důležitá dovednost pro naši budoucnost. Celkově byla tato zkušenost nejen vzdělávací, ale i nesmírně obohacující, naplňující a plná srdečných okamžiků.

Adri a Naty, obor EPO

„Já a Adri jsme se celý rok připravovaly na to, abychom mohly vyjet na program Erasmus+.“ „Adri byla vybrána práce v charitativní firmě Cystic Fibrosis Ireland

Hned po příchodu do firmy byla uvítána moc milými lidmi, kteří se jí ujali a začlenili mezi sebe. První den se jen seznamovala s chodem firmy a jejími zaměstnanci. Další dny se už naplno věnovala práci ve svém oboru. Dělala práci převážně na počítači, občas ale byla v malém firemním skladu, kde pomáhala balit a odesílat balíčky lidem, kteří přispěli na charitu. Firma byla velice ochotná jí se sebemenším problémem pomoci. Těch naštěstí nebylo moc. Po měsíci v práci už pomalu nedostávala pokyny a práci dělala sama od sebe. Byla ráda, že mohla využít své znalosti v oboru. Obědové pauzy trávila v kanceláři, procházkami okolo řeky nebo v parku. Kolegové si rádi povídali a ochotně ji zaučovali v nových věcech. Díky tomu se jí zlepšila nejen běžná angličtina, ale i odborná

„Já jsem pracovala ve firmě Home Instead, která je zaměřena na pomoc seniorům a byla jsem se svojí firmou velice spokojená. Kolegové v práci byli milí a práce zajímavá. Náplní mých dnů bylo především třídění složek zaměstnanců a klientů. Také psaní dopisů k narozeninám, či děkovných kartiček. Každodenně jsem využívala firemní databázi a software s názvem People planner, který mi usnadňoval práci. Za dobu praxe jsem spolupracovala se všemi týmy v kanceláři a zkusila si od každého něco. Měla jsem možnost vidět, jak probíhá interview a naplánovat směny pro zaměstnance. Nejvíce mě však bavily obědové pauzy s kolegy, na kterých jsme se hodně nasmáli. Nakonec mně kolegové uspořádali rozlučkovou večeři a dostala jsem spoustu krásných dárků. Nemohla jsem si přát lepší firmu.“

 Petr, obor MEZ

„Mé působení ve společnosti CEL v Irsku bylo pro mě velmi přínosné

Můj běžný pracovní den se skládal z toho, že jsem ráno vstal kolem páté hodiny ranní, nachystal se do práce a pomocí městské dopravy dojel do firmy, kde mojí hlavní pracovní náplní byla práce s kabely…

Některé dny jsem pracoval i s vícežilovými kabely, a dokonce i datovými kabely, nejčastěji síťovým kabelem KABEL UTP CAT.5E. Dalším svěřeným úkolem, který jsem ve firmě vykonával, byla pak následná elektroinstalace těchto kabelů podle předložených schémat do jednotlivých elektronických přístrojů.

Pracovní prostředí v této firmě bylo více než optimální. Začlenění se do zdejšího pracovního kolektivu probíhalo naprosto přirozeně a většina zaměstnanců byla velice ochotná seznámit mě s jejich místní firemní kulturou a veškerým děním ve firmě. A i přesto, že se jedná o irskou společnost, tak tam člověk narazí na spoustu zaměstnanců z různých zemí světa. Pracovní podmínky jsou ucházející, celá pracovní hala je dostatečně osvětlená a pro případné okamžiky většího ruchu jsou k dispozici ochranné pomůcky na každém pracovišti v jednotlivých sekcích haly. Pro některé jedince může být trochu nepříjemná chladnější teplota v hale, která se řídila podle celkového počasí venku.

Na závěr mohu už jen říct, že … jsem měl možnost na této stáži získat velké množství cenných zkušeností, které věřím, že mi budou nápomocné v mé budoucí kariéře.“

Strojaři – Ondra, obor STR, Vojta a Patrik, obor DNS

„Já měl tu možnost pracovat v Gunn Lennon Fabrication Limited, firmě specializující se na kovové fasády výškových budov. V době mé stáže firma pracovala na fasádě budovy ,,Harcourt square“. Jednou z prvních věcí, která mě překvapila, byla rozmanitost úkolů, do kterých jsem byl zapojen. Pracoval jsem s cirkulárkou, pásovou pilou, vrtal jsem, ale také jsem se dostal ke strojům, jako je CNC frézka. Kromě obrábění jsem ještě montoval samotné rámy na sklo, které se poté zaháknou na budovu. Svěření takové zodpovědnosti je neobvyklé a doufám, že jsem to zvládl skvěle a zanechal svoji stopu na budově, kterou všichni v Dublinu za pár let uvidí.

K tomu jsem byl přivítán do velice vřelého a pestrého mezinárodního kolektivu a jako bonus jsem si poslední týden mohl vyzkoušet práci mezi konstruktéry a mohl nahlédnout do toho, co obnáší návrh tak velkých sestav.

Patrik s Vojtou byli ve firmě Fingal Stainless specializující se nejen na zakázkovou výrobu s nerezy. ,, Na mé práci mě nejvíce překvapila a zaujala míra samostatnosti i osobní zodpovědnosti, se kterou jsem nakládal. Něco takového na stážích a praxích nebývá běžné. Firma Fingal Stainless steel, kde jsem pracoval, se zabývala zakázkovým zpracováním nerezové oceli, ale i jiných kovů. Byla to právě zakázková povaha pracovního prostředí malé firmy, která mi dávala příležitost zapojit se nejen do výroby, ale i do navrhování a vymýšlení výrobků, komunikace se zákazníky, nebo jsem měl možnost nahlédnout do finanční stránky provozu firmy.,“ říká Vojta. Kluci měli velký vliv na konečný stav zakázek, takže museli být ve své práci velice pečliví. ,,Většinu času jsme věnovali výrobě nerezových jednotek, které poté sloužily jako zázemí pro Smirnoff na mnoha festivalech po celém Irsku. Náplní práce bylo vyrábět, zahlazovat sváry a dolaďovat nedokonalosti těchto stolů.“, vysvětluje Patrik. Matthew je majitelem a jediným stálým zaměstnancem firmy Fingal Stainless. Za dobu stáže naučil kluky operovat veškeré CNC stroje, kterými dílna disponuje, tj. děrovačka, gilotina, ohýbačka a pilka. Jako třešničku na dortu si vyzkoušeli i ovládání vysokozdvižného vozíku nebo MIG sváření.

Tyto 3 měsíce byly pro nás nezapomenutelné a přínosné. Nahlédli jsme do irské pracovní kultury a zvyků. Byla to zkušenost, která nás obohatila nejen profesně, ale i osobně, a přinesla nám nové přátelství, kontakty a pracovní nabídky. Naše stáž byla důkazem toho, že i krátkodobý pobyt v zahraničí může mít dlouhodobý dopad na naši kariéru.“

Z vypovědí žáků je zřejmé, že mobility a samotné dlouhodobé stáže poskytly našim žákům jedinečnou příležitost rozvinout své odborné dovednosti a získat cenné zkušenosti. Kromě profesního růstu přinesly také osobní obohacení a rozšíření obzorů.

A souhlasíme s názory žáků, že tento program je skvělou příležitostí, jak propojit studium s praxí a připravit se na budoucí kariéru.