Historický úspěch našich šachistů – postup do republikového kola mistrovství ČR školních týmů v šachu!

sachy2Na letošní krajský přebor v šachu – Mistrovství ČR čtyřčlenných školních týmů přišlo do osvědčeného  Domu školství v Břeclavi 36 družstev a 168 žáků!  Atmosféra byla přátelská, gentlemanská, inspirující, organizace výborná, pořadatelé ochotní a vlídní.

V kategorii středních škol hrálo 8 družstev, která postoupila z okresních a městských kol,  systémem každý s každým, tj. 7 kol na 2 x 20 minut bez zapisování tahů, každé družstvo na 4 šachovnicích. První 2 družstva v každé kategorii postupují do republikového kola. Prvním kritériem rozhodujícím o pořadí družstev byl počet partiových bodů – tzv. olympijský systém hodnocení. Školy, i členové AŠSK, platily za družstvo startovné 200 Kč (v roce 2009 při předchozí účasti našich hráčů to bylo 150 Kč).

Poznámka:
Pomocné hodnocení1: points (game-points)
Pomocné hodnocení2: FIDE-Sonneborn-Berger-Tie-Break

Letos jen 8 družstev středních škol (před 6 lety jich bylo 12 a naši obsadili 4. místo). Jak je vidět z tabulky, do krajského kola postoupila jen 2 negymnaziální družstva.

Naši šachisté jako jediní remizovali (v 3. kole) s prvním G na tř. Kpt. Jaroše, čímž je viditelně zaskočili (soupeři nám doporučili nefotit si závěrečné pozice tohoto utkání, že prý je výsledek 2:2 ostuda – mysleli zřejmě pro ně) a také, jako toto družstvo, porazili G ze Zastávky (ve 4. kole). To vypadalo nadějně.

Po 4. kole byli naši druzí, Strážnice 3., Zastávka 4.

Po 5. kole je na 1. místě G na tř. Kpt Jaroše, o 2 body za ním naši reprezentanti a o 0,5 bodu níže G Zastávka.

Po 6., předposledním kole mají naši stejně bodů s 3. Zastávkou, ale daleko lepší pomocné hodnocení (součet bodů soupeřů, s nimiž vyhráli, a poloviny počtu bodů soupeřů, s nimiž remizovali). Pohár už byl jistý, šlo jen o to, z jakého kovu, tj. ve hře byl postup do republikového kola.

Výsledky našich hráčů:

2. SŠTE Brno Olomoucká (Rtg prům.:1761, PH 1: 21.5 / PH 2: 260)

1276

Hráči na 1. šachovnici se střídali na pódiu za čestnou elektronickou šachovnicí.

Benedikt Hofírek (PSP1) měl vždy víc času než soupeř, přesnou hrou a obratným lavírováním získal pro naše družstvo nejvíce bodů, a to na nejobtížnější šachovnici, a byl vyhodnocen jako nejlepší hráč celého krajského kola! V 5. kole získal věž a velkou materiální převahu. V 6. kole vyhrál ziskem pěšců. Hraje za klub Lokomotiva Brno.

Martin Kladňák (IT2A), proslulý množstvím použitých matových závěrů, klidem, skromností, důsledným postupem proti soupeřovým kamenům, dosáhl svým výkonem hodnocení nejlepšího hráče na druhé šachovnici! Hraje za Duras Brno.

Vojtěch Straka (IT1B) svými rychlými výhrami působil na spoluhráče uklidňujícím účinkem, soupeře tím pochopitelně stresoval. Druhý nejlepší hráč na třetí šachovnici! V 7. kole jako obvykle skončil první, dal mat dámou na g2. Hraje za Lokomotivu Brno.

Martin Motal (IT3A) měl pozvolný rozjezd, ale finiš měl vynikající a důležitý pro postup družstva do republikového kola. Snažil se napravit doplnit potřebné body ztracené v úvodních kolech. V 6. kole po výměně věží pod hrozbou matu musela bílá odevzdat věž. V posledním kole se nespokojil s remízou a hrál nadoraz, aby výsledek družstva byl na body nezpochybnitelný, ne jen na pomocné hodnocení. Hrával za Duras Brno.

Jiří Večeřa (MS1A) a Ondřej Falatek (PUZ1), oba náhradníci vystupovali zároveň jako průzkumníci místní situace, pozorovatelé,  povzbuzovači, ošetřovatelé našeho šachového materiálu (figurek, šachovnic a hodin), analytici, taktičtí poradci, glosátoři, komentátoři a psychologové. Odborně posuzovali výkony našich za šachovnicemi a průběžně navrhovali nic v sestavě hrajících neměnit, protože si naši hráči vedli dobře – minimální ztráty bodů dávaly reálnou naději na postup.

Tito vynikající spoluhráči, kteří přišli ve správnou dobu na správné místo (tj. školu) a dostali naše šachové družstvo poprvé do republikového kola, si zaslouží pochvalu s odměnou za mimořádný projev školní iniciativy a záslužný čin, jakým bojovné výkony při reprezentaci školy a dlouhodobá příprava na ni jsou.

Naši hráči potvrdili, že mohou směle soupeřit i s družstvy z gymnázií a dokonce s číselně větším výkonnostním hodnocením (G na tř. Kpt. Jaroše a G Zastávka). Můžeme věřit, že své sportovní nadšení a šachové umění a obětavost dají pro dobrou věc i v příštím školním roce.

Další podrobnosti najdete na šachové nástěnce v průchodu mezi jídelnou a halou a na http://jmss.chess.cz/view_artefact.php?type=jmss_article&id=1698.

Zveme Vás také na schůzky šachového kroužku: každé neprázdninové liché pondělí v přízemí budovy B, v učebně B20 od 14.45 h do 16.45 h.